30 lat na rynku wadowickim

Tytuł wiadomości

Twoje imię (wymagane)

Twój adres e-mail (wymagany)

Twoja wiadomość

ZAKARPACIE

Data wycieczki: 12.09 - 13.09.2020

Cena ustalana indywidualnie

Opis:

ZAKARPACIE z przejazdem KOLEJĄ ZAKARPACKĄ

12-13.09.2020r.

Program wycieczki:

12-09.2020r. Godz. 5,00 zbiórka i przejazd na przejście graniczne  do Krościenka, przekroczenie granicy. Spotkanie z przewodnikiem  i  przejazd ze zwiedzaniem do Chyrowa – spacer po rynku, obejrzenie budynku ratusza miejskiego, kościoła rzymskokatolickiego, Zakładu Naukowo-Wychowawczego OO Jezuitów z XIX w. O randze i wielkości szkoły świadczą jej rozmiary i wyposażenie z 327 salami i pomieszczeniami o różnym przeznaczeniu. Ponadto budynki cegielni, pralni, szpitalik, dom dla nauczycieli, 9 boisk sportowych, 4 korty tenisowe, 4 stawy rybne, sady, ogrody, drukarnia, a nawet jedyny wówczas na ziemiach polskich gabinet dentystyczny.
W ciągu 53 lat naukę pobierało ponad 6000 uczniów w tym Eugeniusz Kwiatkowski, Mieczysław Orłowicz, Jan Brzechwa i szereg innych. Uczelnia funkcjonowała nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej.

Następnie  :

Stara Sól -Kościół p.w. św. Michała. Świątynia powstała w wieku XVII jako rozbudowa istniejącej kaplicy ufundowanej przez Kazimierza Wielkiego. Monumentalna bryła kościoła w okresie powojennym uległa ogromnej dewastacji. Dziś robi niesłychane wrażenie i jest wyraźnym śladem czasów polskich.

Jasienica Zamkowa – cerkiew p.w. św. Michała Archanioła z 1903 r. oraz dzwonnica – jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków architektury drewnianej tego typu w Karpatach zbudowana przed 1779 r., Pierwotnie obiekt stanowił odrębną świątynię – kaplicę p.w. Opieki Matki Bożej. Jest to przykład mistrzowskiej sztuki ciesielskiej. Dzwonnica to budowla o trzech kondygnacjach. Dwie pierwsze są o konstrukcji zrębowej otoczone.

Użok – drewniana cerkiew z 1745 r., (UNESCO).

Zabawa bojkiewska z obiadokolacją.  Nocleg.

13-09-2020r. Śniadanie, przejazd  autokarem do miejscowości Stawne –  a następnie przejazd KOLEJĄ ZAKARPACKĄ Stawne – Sianki, na długości 18 km przejedziemy przez 6 tuneli (najdłuższy 908m) i aż 27 wiaduktów!  Trasa opada 18 serpentynami 370m w dół w dolinę rzeki Uż. Podziwianie kunsztu projektantów i budowniczych, którzy zdecydowali się na poprowadzenie toru kolejowego w tak trudnym terenie górskim. Linia powstała w 1905 roku dla połączenia centrum ówczesnej monarchii Austrio – Węgierskiej ze Lwowem.

Mieczysław Orłowicz stwierdził o niej – „najpiękniejsza linia kolejowa północnych Karpat”…

Przejazd do miejscowości Sambor – zwiedzanie historyczno-etnograficznego muzeum „Bijkowszczyna”. Fara z 1530 r., cerkiew z cudowną ikoną MB Samborskiej i relikwiami św. Walentego, Ratusz, kamieniczki.

Przejazd do Kulczyc – wieś dwóch bohaterów: Jerzego Franciszka Kulczyckiego i kozaka Petra Sahajdacznego, zwiedzanie muzeum i wiejskiej chałupy z początkiem XX w. Kawa od Kulczyckiego / Założyciel pierwszej kawiarni w Wiedniu sam uważał się za „rodowitego Polaka z królewskiego polskiego wolnego miasta Sambora”. W ukraińskiej historiografii uważany jest za kozaka i Ukraińca. W Serbii bywa określany Serbem – gdyż z Serbii przybył do Wiednia. W Austrii natomiast przyjmuje się, że był Austriakiem polskiego pochodzenia.

Wyjazd w drogę powrotną. Obiad- dla chętnych , płatny dodatkowo ok. 25,00

Planowany przyjazd na miejsce zbiórki ok. godz. 22,00

Koszt  wycieczki wynosi –  485,00 zł  od osoby + bilety wstępu ok. 150 Hr.

Koszt wycieczki obejmuje:

– przejazd autokarem/ busem turystycznym,

– opłaty drogowe i parkingowe,

– 1 nocleg ze śniadaniem, 1 obiadokolację z zabawą ,

– opieka pilota i  przewodnika  na  terenie zakarpacia,

– ubezpieczenie KL, NNW.

 KONIECZNY PASZPORT !!!

Zapraszamy do korzystania z naszych usług.