Zakarpacie

Data wycieczki: 25.09 - 26.09.2021

Cena ustalana indywidualnie

Opis:

25.09.2021r.

Godz. 3,00 zbiórka i przejazd na przejście graniczne  do Krościenka, przekroczenie granicy .

Spotkanie z przewodnikiem  i  przejazd ze zwiedzaniem do Chyrowa – spacer po rynku, obejrzenie budynku ratusza miejskiego, kościoła rzymskokatolickiego, Zakładu Naukowo – Wychowawczego OO Jezuitów z XIX w. O randze i wielkości szkoły świadczą jej rozmiary i wyposażenie z 327 salami i pomieszczeniami o różnym przeznaczeniu. Ponadto budynki cegielni, pralni, szpitalik, dom dla nauczycieli, 9 boisk sportowych, 4 korty tenisowe,

4 stawy rybne, sady, ogrody, drukarnia, a nawet jedyny wówczas na ziemiach polskich gabinet dentystyczny.
W ciągu 53 lat naukę pobierało ponad 6000 uczniów w tym Eugeniusz Kwiatkowski, Mieczysław Orłowicz, Jan Brzechwa i szereg innych. Uczelnia funkcjonowała nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej.

Następnie  :

Stara Sól -Kościół p.w. św. Michała. Świątynia powstała w wieku XVII jako rozbudowa istniejącej kaplicy ufundowanej przez Kazimierza Wielkiego. Monumentalna bryła kościoła w okresie powojennym uległa ogromnej dewastacji. Dziś robi niesłychane wrażenie i jest wyraźnym śladem czasów polskich.

Stary Sambor – cmentarz żydowski z XVI w.

Rozłucz – źródła naftusi, wille i pensjonaty z przełomu XIX i XX w., kościół i cerkiew bojkiewska.

Jasienica Zamkowa – cerkiew p.w. św. Michała Archanioła z 1903 r. oraz dzwonnica – jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków architektury drewnianej tego typu w Karpatach zbudowana przed 1779 r., Pierwotnie obiekt stanowił odrębną świątynię – kaplicę p.w. Opieki Matki Bożej. Jest to przykład mistrzowskiej sztuki ciesielskiej. Dzwonnica to budowla o trzech kondygnacjach. Dwie pierwsze są o konstrukcji zrębowej otoczone.

Użok – drewniana cerkiew z 1745 r., (UNESCO).

Nocleg z obiadokolacją

26.09.2021r.

Śniadanie, przejazd  autokarem do miejscowości Stawne –  a następnie przejazd KOLEJĄ ZAKARPACKĄ Stawne – Sianki, na długości 18 km przejedziemy przez 6 tuneli (najdłuższy 908m) i aż 27 wiaduktów!

Trasa opada 18 serpentynami 370m w dół w dolinę rzeki Uż. Podziwianie kunsztu projektantów i budowniczych, którzy zdecydowali się na poprowadzenie toru kolejowego

w tak trudnym terenie górskim. Linia powstała w 1905 roku dla połączenia centrum ówczesnej monarchii Austrio – Węgierskiej ze Lwowem.

Mieczysław Orłowicz stwierdził o niej – „najpiękniejsza linia kolejowa północnych Karpat”…

Przejazd do miejscowości Sambor – zwiedzanie historyczno-etnograficznego muzeum „Bijkowszczyna”. Fara z 1530 r., cerkiew z cudowną ikoną MB Samborskiej i relikwiami św. Walentego, Ratusz, kamieniczki. Obiad.

Przejazd do Kulczyc – wieś dwóch bohaterów: Jerzego Franciszka Kulczyckiego i kozaka Petra Sahajdacznego, zwiedzanie muzeum i wiejskiej chałupy z początkiem XX w. Kawa od Kulczyckiego / Założyciel pierwszej kawiarni w Wiedniu sam uważał się za „rodowitego Polaka z królewskiego polskiego wolnego miasta Sambora”. W ukraińskiej historiografii uważany jest za kozaka i Ukraińca. W Serbii bywa określany Serbem – gdyż z Serbii przybył do Wiednia. W Austrii natomiast przyjmuje się, że był Austriakiem polskiego pochodzenia. Wyjazd w drogę powrotną.

Planowany przyjazd na miejsce zbiórki ok. godz. 22,00

Koszt wycieczki  wynosi 480,00 od osoby + bilety wstępu, lokalnych przewodników i zestawu słuchawek.

Koszt wycieczki obejmuje: przejazd autobusem turystycznym, opłaty drogowe i parkingowe, 1 nocleg ze śniadaniem, 1 obiadokolację, opieka pilota- przewodnika, ubezpieczenie KL, NNW, TFG i TFP